14 . 10 . 2019
Comunicat de presa
Marţi, 25 Iunie 2019 16:43
Lansare proiect ”Eficiență și performanță în administrația publică locală a Municipiului Fetești”

Municipiul Fetești anunță demararea proiectului ”Eficiență și performanță în administrația publică locală a Municipiului Fetești”, cod SIPOCA 632/cod SMIS 128788.
   Beneficiar: UAT Municipiul Fetești
   Data de începere proiect: 07 iunie 2019
   Data finalizării proiectului: 06 septembrie 2021
   Perioada de implementare: 28 de luni, iunie 2019 – Septembrie 2021
   Valoarea totală eligibilă a proiectului: 2.173.573,50 lei
   Valoarea eligibilă nerambursabilă: 2.130.102,03 lei din care:
           - 1.847.537,48 lei valoare eligibilă nerambursabilă din Fondul Social European;
           - 282.564,55 lei valoare eligibilă nerambursabilă din bugetul național;
           - 43.471,47 lei cofinanțare eligibilă a beneficiarului - contribuție proprie din bugetul local.

Proiectul este cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014 – 2020, Cererea de proiecte POCA/471/2/1, CP12/2018 pentru regiunile mai puțin dezvoltate - Fundamentarea deciziilor, planificare strategica si masuri de simplificare pentru cetațeni la nivelul administrației publice locale din regiunile mai puțin dezvoltate.
   Obiectivul general al proiectului: Îmbunatățirea capacității instituționale și eficientizarea activității în UAT Municipiul Fetesti prin implementarea de măsuri de simplificare a procedurilor administrative și reducere a birocratiei către cetățeni - introducerea unui sistem informatic integrat în UAT, cât și dezvoltarea cunoștințelor personalului din cadru UAT, în scopul implementării și utilizarii optime a măsurilor realizate prin proiect.
   Rezultate așteptate în urma implementării proiectului:
   Rezultat de program R3: Proceduri simplificate pentru reducerea birocrației pentru cetățeni la nivel local corelate cu Planul integrat de simplificare a procedurilor administrative pentru cetățeni implementate, vizat a fi atins prin Rezultat de proiect 1: Pachet de solutii informatice integrate pentru accesul online la serviciile gestionate exclusiv de UAT Mun. Fetesti si care sustin simplificarea procedurilor administrative de lucru si reducerea birocratiei pentru cetateni.
   Rezultat de program R5: Cunostinte si abilitati ale personalului din autoritatile si institutile publice locale imbunatatite, in vederea sprijinirii masurilor/actiunilor vizate de acest obiectiv specific, vizat a fi atins prin Rezultat de proiect 2 - 87 persoane de la nivelurile administrative si operationale relevante ale UAT Mun. Fetesti instruite in vederea utilizarii corespunzatoare a sistemului informatic integrat.
   Date de contact: Manager de proiect Ilie Luminita, Str. Calarasi nr. 595, bloc CF3, sc A , județul Ialomița, cod postal 925150 telefon: 0745068631; fax: 0243361206; e-mail: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , http://www.primariafetesti.ro/.