23 . 08 . 2019
Anunt
Vineri, 26 Iulie 2019 09:11

Prin intrarea in vigoare a Ordonantei de Urgenta nr. 74/17.07.2018 se aplica o serie de masuri in domeniul de mediu  pentru modernizarea gestionării deşeurilor din România, dar şi pentru implementarea legislaţiei europene în domeniu.
   Instrumentele economice care trebuie implementate sunt: „plăteşte pentru cât arunci“, „răspunderea extinsă a producătorului“ şi „taxa la depozitare“ care se transforma in  „contribuţia pentru economia circulară“. . Pentru a pune în aplicare instrumentele economice „plăteşte pentru cât arunci“ şi „răspunderea extinsă a producătorului“ a fost necesară modificarea şi completarea actelor administrative emise de autoritatile locale în domeniu, astfel încât să fie stabilite clar responsabilităţile şi obligaţiile tuturor actorilor implicaţi, ţinând cont inclusiv de modificările aduse prin promovarea pachetului economiei circulare.
   Conform art. 17 din Legea nr. 211/2011 privind regimul deseurilor , modificat prin OUG nr. 74/2018 , principalele obligatii ale autoritatii publice locale sunt:
1. Sa stabileasca in sarcina operatorilor de salubrizare suportarea contributiei pentru economia circulara de 30 lei/tona pentru cantitatile de deseuri municipale destinate a fi depozitate,
2. Sa implementeze, instrumentul economic ,, plateste pentru cat arunci ,, bazat pe cel putin unul dintre urmatoarele elemente: volum , frecventa de colectare, greutate, saci de colectare personalizati.
3. Sa asigure colectarea separata pentru cel putin deseurile de hartie, metal, plastic si sticla de deseurile municipale .
   Avand in vedere cele comunicate mai sus, incepand cu data de 01.08.2019, activitatea operatorului de salubrizare SC URBAN SA privind colectarea, transportul si depozitarea deseurilor menajere , se va desfasura astfel:
- nu se vor mai emite facturi lunare ;
- se va implementa instrumentul economic ,, plateste pentu cat arunci,,  dupa cum urmeaza:
   1) Fractia umeda – care cuprinde resturi alimentare sau cele reziduale din procesarea zilnica a hranei , se va realiza atat la case, cat si la punctele de precolectare numai in saci personalizati de               25 litri -3.20 lei, 60 litri – 7.70 lei si 120 litri – 15,39 lei ( preturile contin TVA ) .
   Va comunicam ca  pretul unui metru cub de deseuri menajere  pe raza Municipiului Fetesti este de 128.22 lei cu TVA.
Acestia vor fi achizitionati de la casieria Urban sau de la casierii de teren.
  2) Fractia uscata – hartie, carton , plastic, sticla aluminiu se vor colecta de la case in saci personalizati si asigurati gratuit de operator, iar de la blocuri din containerele amplasate la platformele de precolectare inscriptionate si destinate deseurilor reciclabile.
   Mentionam ca cetatenii din  Municipiul Fetesti vor fi informati prin mass media si prin  montarea panourilor la platformele de precolectare, iar  pentru sanctionarea cetatenilor care nu se supun prevederilor legale privind colectarea deseurilor vor fi folosite si  camere de supraveghere montate la platformele de gunoi .

PRIMAR
Sorin GAFIȚOI

HCL nr 79 din 26 06 2019 (.pdf)