18 . 11 . 2019
Stimați cetățeni,

Primarul Municipiului Fetesti, Sorin Gafițoi   Anul 2018 a fost, fără îndoială, un an plin de provocări pentru administrațiile publice locale din țară. Aceste provocări nu au ocolit nici Primăria Municipiului Fetești. Am reușit să le facem față datorită efortului depus de oamenii dedicați din cadrul administrației acestui municipiu și datorită susținerii cetățenilor.
   Proiectele de investiții începute au avut o evoluție pozitivă în anul 2018 și au fost inițiate unele noi, menite să sporească calitatea vieții cetățenilor. Amenajările urbane, străzile, trotuarele și parcările din oraș au beneficiat de fonduri importante de la bugetul local.
   În plus, în 2018 a fost asigurată finanțarea a cinci străzi importante din municipiu, prin Programul Național de Dezvoltare Locală și au fost semnate contracte de finanțare pe proiecte europene(POR, POCA și POIM) ce au ca obiectiv îmbunătățirea calității educației, creșterea competenței administrative și creșterea calității serviciilor apă-canal.
   Manifestările cultural-artistice din anul Centenar au avut un rol important în a conserva și amplifica spiritului național al feteștenilor și în redescoperirea tradițiilor și culturii românești de către tineri.
   Au fost continuate acțiunile ce vizează protecția mediului, întrucât de mediul înconjurător depinde sănătatea și capacitatea fiecărui cetățean.
   Am căutat în mod constant să mențin și să întăresc orice formă de colaborare a administrației publice locale cu cea centrală, cu Instituția Prefectului și Consiliul Județean, cu deconcentratele diferitelor ministere prezente la nivel județean, cu cetățenii, cu mediul de afaceri și societatea civilă pentru asigurarea legalității, responsabilității și eficienței actului administrativ și pentru a crea sinergii benefice Municipiului Fetești.
   Totodată, vreau să vă mulțumesc pentru buna colaborare pe care am avut-o anul trecut și vă doresc la fel de mult succes în 2019, pe cât doresc și administrației pe care o conduc.

Cu stimă,
Primarul dumneavoastră
Sorin Gafițoi

Sursa: "RAPORTUL PRIMARULUI MUNICIPIULUI FETEŞTI  PRIVIND STAREA ECONOMICĂ, SOCIALĂ ŞI DE MEDIU A UNITĂŢII ADMINISTRATIV TERITORIALE PE 2018"