18 . 01 . 2019
Stimați cetățeni,

Primarul Municipiului Fetesti, Sorin Gafițoi   Primul an complet al mandatului de primar, pe care mi l-ați acordat în anul 2016, a fost marcat de schimbări majore din punct de vedere legislativ si organizatoric, atât la nivel central cât și la nivelul administrației publice locale.
   2017 a fost într-adevăr un an dificil din anumite puncte de vedere, dar cu realizări importante. Am continuat proiectele demarate în anul 2016, și am inițiat noi investiții care au avut ca unic scop îmbunătățirea condițiilor de trai ale locuitorilor municipiului.
   Am acordat atenția cuvenită proiectelor de infrastructură: întreținere și reabilitare străzi, întreținere și reabilitare trotuare, înființare parcări și amenajări urbane, învestiții finanțate din bugetul local și de stat, pe care le vom continua cu mai multă intensitate în anul 2018.
   Foarte importante pentru administrația locală au fost și măsurile pe care le-am luat pentru îmbunătățirea situației de mediu, și în același timp creșterea competivității economice, care asigură o dezvoltarea durabilă a Feteștiului, creând un echilibrul între aspectele sociale, economice, ecologice și elementele capitalului natural.
   Reorganizarea aparatului de specialitate al primarului și adaptarea organigramei de funcții la nevoile reale ale Feteștiului, asigură calitatea actului administrativ, așa cum de altfel așteaptă și merită locuitorii municipiului.
   Nu am ignorat nici manifestările cultural-artistice și civice, organizate ocazia sărbătorilor de importanță națională și locală sau a târgurilor tradiționale, care au adus feteștenii împreună, întărind spiritul comunitar.
   De asemenea, am pus bazele unei colaborări cât mai strânse a administrației locale cu autoritățile județene și centrale, cele comunitare, cu mediul de afaceri și cu diverse asociații, ce vor contribui cu expertiza lor la dezvoltarea localității noastre.
   Totodată, vreau să vă muțumesc pentru buna colaborare pe care am avut-o anul trecut și vă doresc la fel de mult succes în 2018, pe cât doresc și administrației pe care o conduc.

Cu stimă,
Primarul dumneavoastră
Sorin Gafițoi

Sursa: "RAPORTUL PRIMARULUI MUNICIPIULUI FETEŞTI  PRIVIND STAREA ECONOMICĂ, SOCIALĂ ŞI DE MEDIU A UNITĂŢII ADMINISTRATIV TERITORIALE PE 2017"