25 . 05 . 2020
Stimați cetățeni,

Primarul Municipiului Fetesti, Sorin Gafițoi   Anul 2019 a fost ultimul an complet al acestui mandat pe care feteștenii mi l-au acordat. Doresc să mulțumesc pe această cale tuturor cetățenilor din acest municipiu, atât celor care m-au susținut și mi-au oferit onoarea de a mă numi Primarul Municipiului Fetești cât și celor care nu au fost convinși de eforturile mele și ale administrației pe care o conduc, pe care îi asigur încă o data că am acționat întodeauna cu bună credință și în interesul general al Feteștiului.
   Și anul trecut, am reușit să alocăm timpul și resursele necesare proiectelor de investiții pe care le-am început și pe care trebuie să le finalizăm. De asemenea, am accesat proiecte noi, menite să sporească calitatea vieții cetățenilor. Amenajările urbane, străzile, trotuarele și parcările din oraș au beneficiat de fonduri importante de la bugetul local.
   Au fost demarate lucrările la noul Ambulatoriu din Cadrul Spitalului Municipal „Anghel Saligny”, la noua grădiniță din cadrul Școlii Gimnaziale Mihai Viteazul, la reabilitarea Corpului C al aceleași școli, la reabilitarea de corpuri din cadrul Liceului Teoretic „Carol I”, al Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară, la alte unități de învățământ și au început lucrări la cinci străzi municipale importante care sunt în proces terasare, asfaltare și dotare cu trotuare, străzi incluse în PNDL. Toate aceste realizări cât și alte obiective de investiții din cadrul raportului fac parte din strategia celor 3 S-uri(Școală, Stradă, Spital), strategie pe care mi-am bazat acțiunile încă de la preluarea mandatului de primar.
   Au fost continuate acțiunile ce vizează protecția mediului, întrucât de mediul înconjurător depinde sănătatea și capacitatea fiecărui cetățean.
   Evenimentele culturale și sportive au beneficiat de susținere și finanțate în limitele posibilităților bugetului UAT și de interes din partea feteștenilor.
   Am căutat în mod constant să mențin și să întăresc orice formă de colaborare a administrației publice locale cu cea centrală, cu Instituția Prefectului și Consiliul Județean, cu deconcentratele diferitelor ministere prezente la nivel județean, cu cetățenii, cu mediul de afaceri și societatea civilă pentru asigurarea legalității, responsabilității și eficienței actului administrativ și pentru a crea sinergii benefice Municipiului Fetești.
   Totodată, vreau să vă mulțumesc pentru buna colaborare pe care am avut-o anul trecut și vă doresc la fel de mult succes în 2020, pe cât doresc și administrației pe care o conduc.

Cu stimă,
Primarul dumneavoastră
Sorin Gafițoi

Sursa: "RAPORTUL PRIMARULUI MUNICIPIULUI FETEŞTI  PRIVIND STAREA ECONOMICĂ, SOCIALĂ ŞI DE MEDIU A UNITĂŢII ADMINISTRATIV TERITORIALE PE 2019"